Welcome

Username:

Password:

Remember me

[ ]
[ ]

Guests: 14, Members: 0 ...

most ever online: 123
(Members: 1, Guests: 122) on 18 Sep : 12:48

Members: 3133
Newest member: CatalinGc01

Chatbox

You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Cristi
Vreau sa cumpar masculi de guppy in Bucuresti intre 3-4 lei bucata in cartierul Militari, Drumul Taberei sau Crangasi.
Sper sa aiba cineva din aceste zone masculi de guppy de vanzare.
Astept PM!!!

gatesspy
Set complet acvaristica(Tetra
,Dennerle)Toate produsele sunt profesionale,noi,in garantie si cu facturi.
Setul este complet,cumparat din Germania si complet automat(lumina,Co2,mancare,incalzire)
Produse de rezerva mancare in valoare de 1000ron gratis
Motivul vanzarii:alte prioritati
Produsele au costat 2500 e
Pret set :1490e
Oferta maxima,doar pentru cunascatori!!!
Tel:0765 430 106

gatesspy
2

mihaiboamba
Donez cocon cu oua si pui de Pomacea, in Berceni Bucuresti.

Cristi
Donez si schimb in Bucuresti in zona Militari specia de planta Hygrophyla polysperma cu masculi si femele de guppy urgent pina maine!
Nu as vrea sa o arunc la gunoi.
Astept urgent sa ma contactati!

Cristi
Are cineva din Bucuresti de donat sau de vandut guppy?
Astept urgent raspuns!

Cristi
E cineva pe aici din Bucuresti care sa aiba specia de pesti guppy de vandut sau de donat???
Astept raspuns!

Dragosdiscus
verushca, problema ta nu este de nivel "chat". Posteaza pe forum, in sectiunea specifica, da informatii detaliate privind mentenanta acvariului si simptomele pestilor si sigur vei primi sprijin.

verushca2013
F tare frate vb singura pe aici nu se oboseste nimeni sa rasp

verushca2013
Chiar nimeni nu imi rasp si mie?

Forums

Go to page       >>  
Moderators: heckelcross, ebogdan, elgreco, Razvan Radu, Dan, oscar, Dragosdiscus
Author Post
sonyk
Mon 06 Feb 2006, 07:36
Registered Member #121
Salut din nou la toata lumea de vreo 2 zile la mine in acvariu e invazie de melci mai ales dimineata cand aprind lumina, in acvariu sunt cu sutele dupa vreo 2 ore se ascund si nu mai sunt asa deranjanti.
Dar cum scap de ei? eu am avut grija cand am adus plantele sa nu fie pline de melci si cand vedeam mai multi de 2 melci maroni restu ii omoram acum am vreo 6 adulti si aproape o suta de pui.
Am in acvariu 7 tetrazoni, stiam ca ar trebui sa pape melci dar se pare ca nu doar ii dau cu botu jos dupa geam dar nu-i mananca. Ce pestii mai mananca melcii astia maronii? Cum scap de ei? ptr ca nu as vrea sa aplic un tratament chimic, stiu ca mai exista si metoda cu momeala adica o bucata de castravete bagata in apa seara si dimineata scoasa, fac asa de vreo 3 zile dar nu prea se vede nici o diferenta desi castravetele l-am scos plin de melci.

A fi roman nu este o nationalitate este o meserie!
Back to top
murphy
Sat 11 Feb 2006, 19:15
SUFLETISTU'

Registered Member #63
ia vezi tu ca daca dimineata de dimineata ii gasesti "la suprafata apei" e ceva in neregula in acvariul tau.
respectivii "respira" IN apa, iar faptul ca ies sa ia "o gura de aer" denota faptul ca pe timp de noapte, continutul de oxigen din acvariu scade "drastic"..
asta inseamna ca si pH-ul face cam la fel .. si nu-i cusher...

melcii aia "zice ca ie multe" belele in bazin...

long life and prosper!!
Back to top
sonyk
Sat 11 Feb 2006, 20:28
Registered Member #121
nu murphy, nu-i gasesc plutind dimineata. de ce sa scada noaptea consumul de oxigenare drastic? uni melci mai stau pe plantele de suprafata sau pe filtru dar nu e ceva regulat si toti din cand in cand unu mai ales pomacea mai ies la aer.

Back to top
murphy
Sun 12 Feb 2006, 10:02
SUFLETISTU'

Registered Member #63
"sonyk" wrote ...
.de ce sa scada noapte consumul de oxigenare drastic? uni melci mai stau pe plantele de suprafata sau pe filtru dar nu e ceva regulat si toti din cand in cand unu mai ales pomacea mai ies la aer.

pui..
in primul rind NOAPTEA SI PLANTELE CONSUMA OXIGEN nu numai pestii, si daca nu ai "aerare" pe masura, apare acel nivel scazut "drastic" de oxiogen..

am spus ca pestii IES la suprafata, nu ca PLUTESC e o mica diferenta..
dupa cum spuneam si in postul de mai sus, iau cu copy-paste

"..... respectivii "respira" IN apa..."

pomaceea au respiratie "pulmonara" (observa gholimelele;) ) e normal sa mai ia cite o gura de aer...

long life and prosper!!
Back to top
sonyk
Sun 12 Feb 2006, 10:04
Registered Member #121
murphy stai ca am deviat de la subiect. era vorba cum sa mai imputinez melcii, nu ce zic ei sau cum respira.

Back to top
PET
Mon 13 Feb 2006, 07:04
Registered Member #111
si eu gasesc melcii pe sticla, dar nu la suprafata.

Remember: Life is better with animals!
Back to top
Johnny
Tue 21 Feb 2006, 10:42
Registered Member #134
Avea "cineva" o vorba : prin metoda digitala, adica ii prinzi intre degete si-i strivesti, apoi se ocupa pestii de ce ramane. Eu nu sunt adeptul metodei , prefer sa-i momesc cu un morcov ceva daca vreau sa scap de ei. Dar e aproape imposibil sa scapi de melcii maronii, chiar daca zici ca ai scapat e de ajuns sa bagi o planta noua si iar apar. Cred ca cea mai buna solutie e sa accepti ca au si ei un rol important in acvariul tau, manaca resturile si algele.
Back to top
Razvan Radu
Tue 28 Feb 2006, 00:36
razvan radu

Registered Member #186
Rolul lor... de acord... dar... Dar parca prea-s multi. Si la mine am invazii de melcisori maronii. Cand ma mai intreaba cineva cum sa scape de melci, ii recomand metoda "manuala", e cea mai curata. Asta daca ai un singur acvariu! Cat timp poate sa-ti ia??? Dar din pacate in situatia mea chiar ma simt depasit. :2 Nu se poate, trebuie sa fie o metoda, ceva sa-i imputinam!
Din metodele pe care le stiu eu ar fi:
- Pestii din speciile Tetraodon(baloni); la mine nu pot sa aplic deoarece cel putin in acvariul mare am f multe velifere cu puisori in toate stadiile de crestere si nu prea as pune problema sa-i scot de acolo (balonii sunt agresivi cu toti pestii)
- Din observatia mea, botiile; am incercat cu botia modesta, morletti si macracantha, dar nu se poate aplica din acelasi motiv (sunt agresive, chiar daca in mai mica masura)
- salata, oscioare, castravete, spanac, varza (planta aceea cu radacina pivotanta ), si nu am obtinut rezultate notabile (putini se suie in "ascensor", multi nu!)
-sera schneckopur - produs care zice ca omoara melcii; dar stiu eu ce altceva mai omoara, eu sunt adeptul metodelor naturale, nu pun chimicale in acvariu!
Si mai departe nu stiu ce sa zic... ani buni am fost convins ca melcii maronii nu ataca plantele, dar am inceput sa am suspiciuni si pe tema asta! Ajutor!!!

Salbatic eu asa am sa raman
Ca nu cunosc ceva de a-mi fi stapan
Back to top
Garfield
Tue 28 Feb 2006, 00:48

Registered Member #21
Chimicale nici eu nu as folosi! Majoritatea au la baza sulfatul de cupru, foarte toxic, ce poate omora nu numai melcii dar si puiet de peste, adulti si creveti, chiar si pentru plante e daunator in cantitati mari.
La mine in acvariu se pare sa nu supravietuiasca, cred ca sunt culesi de scalari. Nu i-am prins asupra faptei dar i-am vazut ciugulind la pomaceea pana acestia au cedat nervos. Singurii melci care supravietuiesc in acel acvariu sunt cei de substrat, dar nici acestia nu se inmultesc excesiv, se afla intr-o oarecare stare de echilibru.

Levi
Back to top
menthor
Tue 28 Feb 2006, 14:46
AQUAMASTER

Registered Member #20
in cazuri extreme, o alta posibila metoda ar fi cresterea excesiva a temperaturii dupa ce ai scos pestii de acolo. oricum, in felul asta nu vei reusi sa starpesti si ouale deja depuse pe plante... (pe ele le-as da pe "ventuzele" ancistrusilor)... asadar mai bine scoti si plantele...
poti bine merci sa nu scoti plantele.. si sa mergi cu temperatura pina la pragul de suportabilitate, insa nu stiu daca rezultatele vor fi aceleasi.
in alta ordine, daca folosesti filtrare externa, in paralel trebuiesc oparite si componentele acestora inclusiv furtunele.... pentru ca iti garantez ca sunt pline de cocuni....

Acvaristica de recif - un hobby ce nu ti-l poti refuza!

Album video
Back to top
Garfield
Tue 28 Feb 2006, 17:13

Registered Member #21
Acuma mi-a picat fisa gratie lui menthor, de ce nu reusesc acesti melci sa se inmulteasca excesiv la mine in acvariu, pai se pare ca ouale lor sunt "pascute"de ancistrusii mereu activi.

Levi
Back to top
murphy
Tue 28 Feb 2006, 17:25
SUFLETISTU'

Registered Member #63
daca aveti "injectie de co2", scapati un pic mai mult, pe o perioada scurta. nivelul crescut de bioxid din apa, ii va face sa iasa la suprafata ca in cazul lui sonik .. pe geam... la limita apei, de unde pot fi culesi foarte usor cu mana sau un minciog.

long life and prosper!!
Back to top
Razvan Radu
Thu 02 Mar 2006, 21:58
razvan radu

Registered Member #186
"menthor" wrote ...
in cazuri extreme, o alta posibila metoda ar fi cresterea excesiva a temperaturii dupa ce ai scos pestii de acolo

"murphy" wrote ...
daca aveti "injectie de co2", scapati un pic mai mult, pe o perioada scurta. nivelul crescut de bioxid din apa, ii va face sa iasa la suprafata

In ambele cazuri se pune problema sa scot pestii din acvariu... :cry: Altfel sau ii fierb, sau ii sufoc; din cate stiu eu, melcii astia pacatosi rezista mult mai bine la lipsa oxigenului decat majoritatea pestilor exotici. Nu pot sa-mi pun problema scoaterii pestilor deoarece sunt acolo sute de velifere, de la adulti pana la puisori de-o zi, iar acvariul este extrem de bine plantat... o fugarire cu minciocul pe acolo e crima si pedeapsa :cry: Si pana la urma daca tot as scoate pestii, as ramane la varianta full proof care se cheama Tetraodon! Un mercenar dintr-asta flamand intr-un acvariu infestat de melci ar fi ca dihoru' inchis in cotetu cu gaini! Mare pacat ca se da si la cozile pestilor...

Back to top
menthor
Fri 03 Mar 2006, 13:38
AQUAMASTER

Registered Member #20
"Rabufnel" wrote ...
Si pana la urma daca tot as scoate pestii, as ramane la varianta full proof care se cheama Tetraodon! Un mercenar dintr-asta flamand intr-un acvariu infestat de melci ar fi ca dihoru' inchis in cotetu cu gaini!

sau pune oscaru' la treaba.... nu-i da papa o zi si gata....va avea acelasi "efect" :lol: :mrgreen:

Album video
Back to top
Razvan Radu
Sun 05 Mar 2006, 21:44
razvan radu

Registered Member #186
Revin cu noutati fierbinti din lumea melcisorilor maronii: azi am purces voiniceste la cules manual, si fiind om fara suflet, ii striveam ca sa manance veliferele din ei... uite ca m-a batut Dumnezeu! M-am taiat intr-o cochilie de melc! Si apoi, fireste am inceput sa simt si curentul ce misuna in acvariul cu pricina...Asa ca aveti grija! Cochiliile de melci maronii sunt taioase daca le striviti intre degete! Da' nu ma las... trebuie sa inventez io o capcana de melci... nu ma las! [smilie=real mad.gif]
Apropos, @menthor: Astronotusu? Acolo? :shock: Dar mie-mi trebuie pestii si plantele din acvariul cu pricina!! :wink:

Back to top
menthor
Mon 06 Mar 2006, 11:40
AQUAMASTER

Registered Member #20
"Rabufnel" wrote ...
Apropos, @menthor: Astronotusu? Acolo? :shock: Dar mie-mi trebuie pestii si plantele din acvariul cu pricina!! :wink:

bre... eu nu am de unde sa stiu ce ai tu prin acvarii... :lol: ...ok... atunci se schimba situatia.... in loc sa pui tu oscarul la treaba, te pune el pe tine.... continua metoda "digitala" si oscaru' o sa zica bogdaproste pentru frumoasele portii "maronii"... :lol:

"Rabufnel" wrote ...
...uite ca m-a batut Dumnezeu! M-am taiat intr-o cochilie de melc! Si apoi, fireste am inceput sa simt si curentul ce misuna in acvariul cu pricina...

mda... trebuia precizat totusi ca operatiunea se executa cand doarme "bunutzu'"... :roll: :mrgreen:

Album video
Back to top
Matyzyz
Sun 16 Apr 2006, 13:27
Registered Member #258
si pana la urma nu exista o solutie buna de a omora melcii ca si eu mam plictisit de motoda manuala si la WC, cu morcovul nu merge ca doar ancistusul era lipit de morcov a si 2 melci din multii pe care ii am. daca se gaseste o solutie va rog sa o spuneti ca vreau si eu sa scap de ei sub orice forma mai putin varianta cu solutii...
Back to top
Matyzyz
Tue 25 Apr 2006, 15:33
Registered Member #258
mi-am cumparat azi solutie speciala de scapat melci de la JBL si o sa va tin la curent cum reactioneaza melcii la ea sper sa mearga... fara sa imi afecteze pestii....

pe langa asta am si o intrebare ca pe prospect spune sa inlaturez melcii morti sau muribunzi pt a nu afecta apa si conditiile ei. cum pot sa ii scot pe cei morti sau muribunzi din substrat...

am uitat sa spun ca de preferabil fara sa scot substratul. nu vreau sa deranjez plantele si sa stresez pesti (scalari).
Back to top
Razvan Radu
Wed 26 Apr 2006, 01:14
razvan radu

Registered Member #186
Am aplicat eu odata un medicament dintr-asta impotriva melcilor si...nenorocirea de pe lume!! Au crapat toti melcii de substrat (erau si multi) si putrezirea bietelor carcase neinsufletite alaturi de decesul bacteriilor denitrificatoare au dus la poluarea masiva a apei si la dezastru ecologic. Mai precis la moartea generala a acvariului. Asa ca folositi cu mare grija asemenea medicamente, e posibil sa declansati o reactie in lant... :shock:

Back to top
Matyzyz
Wed 26 Apr 2006, 14:05
Registered Member #258
succes!!!! dupa 24 de ore toti sunt morti :lol: :lol: :lol: dar cum ii scot din substrat??? nu am multe plante asa ca nu e problema.
Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF